Varis Nasıl Anlaşılır?

VARİS HASTALIĞI NASIL ANLAŞILABİLİR?

Toplumda, tarih boyunca çok sık rastlanan varisler nasıl anlaşılır ve ne tip belirtilerle kendilerini gösterirler? Görüntü ve sağlık açısından hastaları sıkıntıya sokabilen bu rahatsızlığı daha yakından tanıyalım ve bu sorulara yanıt bulmaya çalışalım.

Varis Nedir?

Varisleri, bacaklarımızdaki toplardamarlardan kaynaklı sorunlar olarak özetleyebiliriz. Her varisin anlaşılma şekli, görüntü ve boyutuna göre olmaktadır. En küçük varis türü kılcal varistir. Bu varisler, bacakta kötü görüntü oluşturan, ince ve şişkinlik yapmayan varis türüdür. İlerleyen yaştaki kimselerde ağ şeklinde görüntüleri ile göze çarparlar. Bu varisten daha büyük türde olanlar ise, orta ve büyük varislerdir. Varis sorunlarına genellikle bu tür varisler neden olmaktadır. Özellikle büyük varisler, bazı kimselerde sağlık sorunlarına yol açabilirler. Bu varislerin anlaşılması genellikle el ve göz yordamı ile mümkündür. Kıvrımlı damar görüntüleri, renk değişimleri, şişlikler gibi belirtilerle bu varisleri tespit edebiliriz. Derin varis yapıları için, renkli Doppler Ultrasonografi ile görüntüleme yapılır.

Varisler Kimlerde Görülür?

Varislerin oluşma sebeplerinin genetik ve hormonsal sorunlar olduğu düşünülür. Varislere, en sık kadınlarda rastlarız. İlerleyen yaşlar ve hormon değişimleri veya ilaçları varise neden olabilir. Yakın aile bireylerinde varis olması, kişide varis oluşumuna neden olabilir. Ancak, bu kesin bir ihtimal değildir. Hamileler ve sık doğum yapanlarda varis görülebilir. Aşırı kilo ve hareketsizlik de varisin sebepleri arasındadır. Bu nedenle düzenli yürüyüşler yapmak gereklidir. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar, dengesiz beslenme ve kabızlık da varis oluşumunu tetikleyebilir. Eğer uzun süreli ayakta durmayı gerektiren mesleklere sahipseniz, varis riski taşırsınız

Varis Belirtileri

Varislerin nasıl anlaşılacağı konusunu görsel açıdan tarif etmeye çalıştık. Bununla birlikte, hastalardaki bazı şikayetler de, varisin anlaşılması bakımından bize yol gösterecektir. Akşam ve geceleri artan ağrılar, sıcak havalarda artan şikayetler varisin başlıca belirtileridir. Ayaklarda yanma, ısınma, kaşıntı ve yorgunluk, renk değişimleri ve kramplar da varis ihtimalini ön plana çıkarır. Varislerinizin durumu ve tedavisi için uzman kontrolünden geçmeniz, en sağlıklı seçenek olacaktır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir