Sülükle Varis Tedavisi

SÜLÜKLE VARİS TEDAVİSİ NEDİR?

Sülükle Varis Tedavi Edilemez

Sülükle Varis Tedavi Edilemez

Varisin tedavisi ile ilgili yeni gelişmeler yaşanırken, bir yandan da bu hastalığın alternatif tedavisi ile ilgili her geçen gün yeni yöntemler karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri de, varisin sülük ile tedavisi. Bu yöntem gerçekten işe yarıyor mu? Varis sülükle tedavi edilebilir mi? Ameliyatla varis tedavilerinden çekinen hastaların başvurduğu yöntemlerden biri olan, varisin sülükle tedavisi mümkün mü? Bu konuda birçok farklı görüş var. İlk olarak, bu tedavinin nasıl yapıldığına göz atalım ve varisin alternatif tedavi yolları konusunda bilgi vermeye çalışalım.

Sülükle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sülük tedavileri eski zamanlardan bu yana, çeşitli hastalıklara çare olduğu düşüncesi ile uygulanıyor. Aslında sülük dediğimiz canlı bir parazit olarak yaşıyor. Bu canlıların cilde konduklarında, kanın pıhtılaşmasını engelleyici salgıları serbest bıraktıklarını ve bölgedeki kirli kanı aldıklarını görüyoruz. Sülükler kendi hacimlerinden çok daha fazla kanı damarlardan alarak beslenir ve bu besin ile uzun süre hareketsiz yaşayabilir.

Varisin tedavisi olarak uygulandığında, sülükler varisli bölgelere konur. Önceden cilt yüzeyi temizlenir. Hacamat tedavisinde olduğu gibi amaç kirli kanı emmek ve pıhtı gibi oluşumları ortadan kaldırmaktır. Varislerde pıhtı oluşumu mümkündür ancak, varis denen sorun, kandaki pıhtı oluşumundan çok, toplardamar genişlemesi sorunudur. Kapakçıkları yetersiz olan damaralar, kan basıncı ile şişmekte veya genişlemektedir. Sülüklerin bu etkileri iyileştirdiği yönünde bir bulgu yoktur. Sülükle varis tedavisi bu nedenle pek mümkün görünmemektedir. Sülük veya hacamat gibi yöntemler çeşitli hastalıklarda, belki rahatlatıcı bir yöntem olabilirler. Ancak, çeşitli hastalıkları iyileştirecek, belirgin yöntemler değildirler.

Varisin Tedavi Yolları

Günümüzde varisin çok çeşitli tedavi yolları vardır. Bu yöntemler ameliyatlı ve ameliyatsız olarak uygulanabilir. Lazerle, radyo frekanslarıyla, buharla, köpük tedavisiyle, yapışkan veya skleroterapi yöntemleri ile varislerin tedavisi yapılmaktadır. Gerekli görüldüğünde ve tekrarlama olasılığı olan varis problemlerinde, ameliyat ile varis uygulamaları yapılır. Varis çorabı uygulaması birçok varis şikayetine iyi gelmektedir. Yürüyüş, dengeli beslenme, zararlı alışkanlıklardan uzak durma ve fazla kilolardan kurtulma, varise iyi gelen başlıca davranışlardır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir