Lazerle Varis Tedavisi

VARİSLERİ İYİLEŞTİRMEDE LAZERLE VARİS TEDAVİ YÖNTEMİ

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle Varis Tedavisi

Varis rahatsızlığı yaşayan hastaların büyük bölümde görülen ortak şikayetler; ağrı, acı, yorgunluk, yürüme güçlüğü, kramplar, kaşıntı, yanma şeklindedir. Başta hanımların yaşamını zorlaştıran varislerin, zaman içinde ilerleyebildiğine ve dolaşım sorunları olmak üzere, birçok soruna yol açabildiğine dikkat etmek gerekir. Varisler, bireyleri aynı şekilde etkilemeyebilir. Bazı hastaların büyük sıkıntılar çekmesine neden olan varislerin, kimilerinde aynı etkiyi yaratmadığını görüyoruz. Yine de, varislerin kontrol edilmesi ve sağlık açısından gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır.

Varislerin Sebebi Nedir?

Bacaklarımızdaki toplardamarlarda yer alan kapakların, görevini yerine getiremeyecek şekilde deforme olması, varisin bilinen sebebidir. Kan akışının bacaklardan yukarı yönlü olmasında görev alan toplardamarlar, bozulan kapakçıklar nedeniyle görevini tam yerine getiremez. Bu durumda, bacaklardaki toplardamarlarda şekil bozuklukları ve genişleme gözlenir.

Varislerin oluşumunda kalıtsal özelliklerin rol aldığı düşünülmektedir. Yaşam alışkanlıklarımız da, varislerin oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Eğer hareketten uzak bir yaşam sürdürüyorsak, varislerin oluşumuna katkı sağladığımızı bilmeliyiz. Özellikle hanımlarda gözlenen varis sorununda, uzun süre yüksek topuklu ayakkabılar giymenin veya dar giyimin etkisi olduğu bilinmektedir. Aşırı kilolar da varisin oluşma sebepleri arasındadır. Alkol, sağlıksız beslenme, aşırı baharat tüketimi, hamilelik, birden fazla doğum yapma, ayakta durmayı gerektirecek işlerde çalışma gibi sebepler de, varisin meydana gelmesinde etkilidir.

Lazerle Varise Çözüm

Varis sorununuz incelendikten sonra, gerekli görüldüğünde, lazerle varis tedavisi olabilirsiniz. Lazer ile tedavi, diğer ameliyatlı yöntemlerden oldukça farklıdır. Bu işlem için sağlık kuruluşunda yatış yapmanıza gerek yoktur. Kesme, dikiş gibi işlemlerin uygulanmadığı bu tedavi türünde genel olarak narkoz uygulanmamaktadır. Seanslardan sonra evinize dönme imkanı bulduğunuz lazerli varis tedavisi, ortalama 20 dakika – 2 saat kadar sürebilmektedir.

Lazer ile varis tedavisinin amacı varis rahatsızlığına neden olan damarların iptali veya kapatılmasıdır. Bunun için belirli ölçüde lazer ışınından yararlanılmaktadır. Tedavi öncesi varislerin yeri ve yapısı incelenmekte ve buna uygun olarak işlem yapılmaktadır. Ağrı ve acı gibi etkilere karşı bölgesel anestezi işlemleri uygulanır. Bu nedenle, işlem sırasında acı ya da ağrı hissetmezsiniz. Tedavi sonrasında geçici olarak morarmalar görülebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir