İç Varisin Oluşumu

İç Varis in Oluşum Seyri

İç Varis

İç Varis

İç varis çoğu hastağın gözden kaçırdığı dıştan yapılan muyanede anlaşılamayan varis türüdür. İç varis nedeniyle damar içerisinde meydana gelen kan birikmesine bağlı olarak ortaya çıkan damar tıkanıkların yol açtığı pıhtılaşmalar bazı durumlarda eriyerek ortadan kaybolabilir ve kan akımı belirli seyrine yeniden dönebilir. Fakat bu pıhtı oluşumları yinede ana toplardamarların içerisinde bulunan ve kan akımının gerçekleşmesini sağlayan kapakçıkları Cidde şekilde hasarlara uğratabilir. Damarların içerisinde meydana gelen daralmalar kapakçıların da bu sebeple bozulmasına neden olur ve bozulan kapakçıklarda damarların içerisine gereğinden fazla basınç uyguladığı için damarların kendisinde genişlemeler meydana gelecektir. Çünkü damarların içerisindeki kan, her zamanki seyrinde akımını gerçekleştiremediği için ara ara pıhtı oluşturup basınç dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu da kapakların damarların içerisine aşırı oranda basınç uygulamasına neden olmaktadır. İç varis nedeniyle oluşan bu durum önemli sağlık sorudur

Bu durumun önüne geçilmediği durumlarda, ki çoğu zaman hasta durumun kendisinden haberdar dahi değildir, damarların içerisinde aşırı derecede biriken ve gitmesi gereken akım yönüne doğru hareket etmeyen ve devamlı olarak iki farklı yönde dolanıp duran birikintiler meydana gelir. Bu birikintiler yüksek derecedeki kan basınçlarının oluşmasını tetikler ve bunun sonucunda da bacakta şişmeler, ağrılar ve yanmalar hissedilmeye başlar. Bazı durumlarda bacakların ikisinin birbirinden farklı sıcaklıklarda olduğu dikkat çekmektedir. Aynı zamanda bacaklarda renk değişiklikleri, ayak baş parmaklarında hissizlik, morarma gibi şikayetler ve hatta bileklerde de yara oluşumuna rastlanır.

Bazı durumlarda bu durum ilerleyerek kangren gibi vakalara da davetiye çıkarabilir. Kangren yüzünden bacak kaybedilebilir ve hastanın yaşam standartı yarı yarıya düşer. Büyük psikolojik sorunlar da meydana gelir ve erken davranılmadığı içinde büyük pişmanlıklar ve üzüntüler yaşanır.

Derin toplardamarların içerisindeki kan akışının gereğinden fazla yavaşlaması, kalıtımsal özellikler nedeniyle kanın pıhtılaşmaya müsait olması ve bunun önüne geçilememesi, vitamin eksikliği, yeterli, düzenli ve dengeli beslenmeme, aşırı hareketsizlik,  yaşam şeklinin değiştirilmemesi gibi nedenler sonucunda iç varis oluşumu kişilerde gözlemlenecektir.

Kimlerde İç Varise Rastlanır?

İç variste diğer varis çeşitlerinde olduğu gibi aşırı hareketsizlik ve tempodan uzak yaşam biçimine sahip kişilerde, fazla kilosu olan insanlarda, peş peşe doğum yapmış ve kilo kontrolü sağlayamamış olan bireylerde, kalıtımsal olarak bu rahatsızlığın ailenin diğer bireylerinde de rastlanıldığı durumlarda ve bazen de operasyon ya da kaza sonucu yatağa bağımlı hale gelme gibi durumlarda kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

Kişi sürekli olarak seyahat etmek durumunda kalıyorsa ve bu seyahatlerin süreleri gereğinden fazla uzuyorsa ve hareketsizlik rutin bir hal almışsa ya da uçak seyahatlerine sık sık çıkılıyorsa da iç varis rahatsızlığı kişilerde gözlemlenebilir. Bunun dışında kemoterapi gören bireylerde ve dışarıdan ilaçlarla hormon tedavisi yapılan hastalarda da bu varis çeşidine rastlanabilir.

Hastalıktan şüphelenildiği durumlarda acilen bir hekime başvurmak gerekmektedir. Bir doktora danışılmadığı durumlarda rahatsızlık büyük sorunlara ve sıkıntılara hatta ölümlere neden olacaktır. İç varis teşhisi yapılabilmesi için birden fazla yöntem vardır. Bunlardan en etkili olanı, toplardamar içerisine katater konularak yapılacak olanıdır fakat bu hastada fazla acılı bir etkiye neden olduğu için sıklıkla tercih edilmemektedir. Bunun yerine renki ultrasonografi, MR ve bilgisayrlı tomografi gibi yöntemler tercih edilmektedir.

İç Varis hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir